بلاگ

دسته بندی مصارف کاشی و سرامیک

در این بررسی به مصارف گوناگون کاشی و سرامیک و دسته بندی این مصارف بر اساس معیارهای طراحی و کاربردی و همچنین کاربرد آنها درساختمان پرداخته شده است. در ادامه این مقاله از کاشی چی به بررسی کامل این نکات می پردازیم، لطفا تا انتها ما را همراهی کنید.

1.سرویس بهداشتی

با توجه به نوع کاربری فضای سرویس بهداشتی به عنوان یک فضای نیمه خیس کاربرد سرامیک در کف و کاشی در بدنه وجود دارد و با توجه به طراحی روز ، دیوار سرویس را میتوان تا بالا کاشی نکرد و در هزینه صرفه جویی کرد و بقیه دیوار تا بالا را از رنگ یا کاغذ دیواری زیبا استفاده کرد. پس با توجه به طراحی میتوان در کف و بدنه از سرامیک با ابعاد بزرگ (50×100 و 60×120) استفاده کرد یا از سرامیک 30×30 در کف و کاشی 30×90 به صورت عمودی استفاده کرد.

ساخت روشویی های سرامیکی با سرامیک های ابعاد بزرگ (50×100 و 60×120) و همخوانی یا تضاد رنگی آن با سرامیک های استفاده شده در کف و دیواره می تواند انتخاب مناسبی برای سرویس بهداشتی باشند.

2.حمام

با توجه به نوع کاربری فضای حمام به عنوان یک فضای خیس و آبریز کاربرد سرامیک در کف و کاشی در بدنه وجود دارد و با توجه به طراحی روز ، دیوار قسمت استحمام را تا بالا کاشی و با کابین از بقیه قسمت ها ی حمام جدا می کنند و اگر فضا دارای تهویه مناسب باشد می توان مثل سرویس تا بالا کاشی نکرد و از رنگ و کاغذ دیواری مخصوص (مقاوم در برابر رطوبت) استفاده کرد. به صورت سنتی و راحتی کار معمولا کل سرویس را سرامیک و کاشی کاری می کنند.

3.آشپزخانه

با توجه به نوع کاربری فضای آشپزخانه به عنوان یک فضای پخت و پز کاربرد سرامیک در کف و کاشی در بدنه وجود دارد و با توجه به طراحی روز ، کف را با توجه به کف دیگر فضا های مرتبط کار می کنند و دیوار پشت کابینت را با کاشی ارزان و به اصطلاح پشت کابینتی و بین کابینت را با کاشی یا سرامیک به اصطلاح بین کابینتی (60 سانت) کار میکنند و کانتر را هم با سرامیک اسلب کار می کنند. پس میتوان طرح سرامیک بین کابینت و کانتر باهم و با کف یکسان یا متضاد کار شوند.

4.سرامیک کف طبقه

با توجه به نوع کاربری فضا ، کف را سرامیک می کنند و در طراحی به همخوانی کف با قرنیز توجه می شود و از طراحی ساده یا هندسی فضا بهره می برند.

5.دیوارها

با توجه به نوع کاربری فضا و به عنوان یک فضای عبوری، دور دیوارهای راهرو و راه پله را یا تا نصفه و یا کامل تا بالا کاشی یا سرامیک می کنند ولی دیوارهای جلوی آسانسور را به عنوان یک فضای مکث معمولا تا بالا کاشی یا سرامیک می کنند و از یک طرح خاص تر و همخوان با طراحی کف یا بدنه استفاده می کنند.

6.حیاط

با توجه به نوع کاربری فضای حیاط به عنوان یک فضای باز که در معرض عوامل جوی مختلف قرار دارد در کف و بدنه حیاط از سرامیک های پرسلان استفاده می شود و معمولا کف را از سرامیک مات و می توان بدنه را حتی از سرامیک براق نیز استفاده کرد.

7.پارکینگ

با توجه به نوع کاربری فضای پارکینگ و رفت و آمد خودرو و شست و شوی کف آن ، سرامیک های پرسلانی کاربرد دارند و در طراحی روز از سرامیک مات برای کف و کاشی و سرامیک براق یا مات برای بدنه و ستون های پارکینگ استفاده کرد و به صورت هماهنگ و یا در تضاد رنگی بهره برد و دیوارها و ستون ها حداقل تا ارتفاع آبریز باید کاشی یا سرامیک شوند.

8.نمای ساختمان

با توجه به طراحی نمای ساختمان می توان از انواع کاشی و سرامیک در اجرا بهره جست.

9.گلخانه و پاسیو و نورگیر

با توجه به نوع کاربری فضا و اینکه کمتر در معرض دید می باشد در کف از سرامیک و در بدنه از کاشی یا سرامیک ارزان در اجرا بهره میگیرند.

10.استخر

با توجه به اینکه فضای استخر جزو فضا های خیس در نظر گرفته می شود از سرامیک های پرسلانی مات در فضا ی پیرامونی و داخل استخر استفاده می شود که از دو نوع کاشی پشت توری یا سرامیک های پرسلانی ابعاد بزرگ (60×120) کار می شود.

11.رختشوی خانه

با توجه به اینکه فضای رختشوی خانه یک فضای کوچک و نیمه خیس محسوب می شود و با توجه به طراحی روز این فضا و قرار گرفتن ماشین لباس شویی و خشک کن در این فضا ، کف را سرامیک و دیوار ها را تا ارتفاع مد نظر کاشی ارزان کار می کنند.

12.مکان های عمومی و پر رفت و آمد

با توجه به نوع کاربری این نوع فضا ها از سرامیک های پرسلانی و فول بادی که مقاومت بالایی در برابر فشار و ساییدگی دارند بهره می جویند.

13.ضد اسید و آزمایشگاهی

با توجه به نوع کاربری این نوع فضا ها از سرامیک های پرسلانی با ضخامت بالا و لعاب ضد اسید و مقاوم در دو نوع صاف و عاج دار تولید شده استفاده می شود.

14.مناطق سرد و یخ بندان

با توجه به این نوع مناطق و آب و هوا ، از سرامیک های پرسلانی مات با ضخامت بالا و سطح برجسته و عاج دار در کف به خاطر عدم لغزندگی استفاده و این مدل سرامیک ها کاربرد دارند.

15.بیمارستان و درمانی

با توجه به نوع کاربری این نوع فضا ها که دربردارنده فاکتورهایی مانند رنگ، مقاومت، خواص آنتی باکتریال و غیره است از سرامیک های پرسلانی در کف استفاده می شود و برای ایجاد حس آرامش برای افرادی که در این فضا ها قرار میگیرند در دیوارها از کاشی سبز و سفید و آبی استفاده میشود.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *